Tänapäeva kiirel stressirohkel ajal on saun kõige lihtsam ja kättesaadavam lõõgastuskoht. Juba iidsest ajast on saun mänginud suurt osa eestlaste, eriti maarahva elus. Saun oli püha paik.
Tänapäeva kiirel stressirohkel ajal on saun kõige lihtsam ja kättesaadavam lõõgastuskoht. Juba iidsest ajast on saun mänginud suurt osa eestlaste, eriti maarahva elus. Saun oli püha paik.
Saun ei olnud vanasti ainult ihuharimise koht. Saun aitas parandada raskest tööst vaevatud lihaseid ning paraneda tõbedest. Sageli inimese elu nii algas kui ka lõppes saunas.
Saun treenib ja karastab organismi, parandab selle kohanemisvõimet.
Tsivilisatsiooni hüvedest ümbritsetud tänapäeva inimene kaitseb end talle mugava mikrokliimaga – riietub talvel soojalt, liikumiseks kasutab sõidukit. Niiviisi ei koorma inimene oma organismi täiel määral ning ebasoodsates tingimustes ei toimi see vajalikus ulatuses – tekivad külmetushaigused. Sauna ja kümblusvannide pideva kasutamise tulemusena ei vea teie organism teid enam külmetusohu tekkides alt.
Saunas oleva temperatuuri juures hukkub enamik haigusttekitavaid mikroobe, laienevad poorid ja nahk puhastub sügavamalt.
Leiliruumis tõuseb naha temperatuur kuni 40 kraadi, naha pinnal isegi vahel 45 kraadi. Saunas suureneb higi eritumine kuni 30 g minutis, mistõttu vabaneb organism jääkainetest paremini ning nahk puhastub. Kuumade ja külmade mõjutuste vaheldudes naha veresooned kord laienevad, kord ahenevad. Sel viisil treenitakse saunas nii veresooni kui ka südamelihaseid.
Leiliruumis võib pulsi sagedus suureneda 100-110 löögini minutis, kui aga rohkem, siis on see märguanne sellest, et südame koormus on liigselt tõusnud ning on aeg puhata. Selleks on meie termides mõnusad mullivannid ja mugavad istumiskohad. Kuna külma ja kuuma toimel toimub vererõhu muutumine, peaksid nii hüper- kui ka hüpotoonikud sauna asjus arstiga nõu pidama.
Kuum õhk vabastab ülemised hingamisteed mikroorganismidest, parandab hingamisteede verevarustust. Suureneb hingamiselundite kohanemisvõime väliskeskkonna muutustega. Kuumuse toimel aktiviseerub neerude tegevus, eritub suur hulk vedelikke higina. Kui arvestada mitmesugust koormust, mis langeb neerudele meie igapäevases elus (ravimid, säilitusaineid sisaldavad toidud, alkohol jms.), tuleb selline „puhkus” neile kindlasti kasuks.
Ununevad mured, paraneb tuju ja enesetunne. Tekib loomulik väsimus nagu pärast intensiivset füüsilist koormust – seetõttu on mõõdukuse piirides saunatamisel kindel koht meie tervise säilitamisel.
Leilisaun on ainuke saun meie termides, kus on võimalik vihelda. Leilisauna köetakse kerisega ja see asub puust majakeses Termide katusel.
Vihtlemiseks on varutud tänapäevased kunstvihad, mis on sama head kui kasevihad. Võimalik, et nendega 99 haiguse vastu abi ei saa, kuid saunaskäik ise on tervisele igati kasulik.
Soome saunaga võrreldes on õhk leilisaunas aga tunduvalt niiskem, aga saunaskäimise protseduurid sarnased. Keha kuumutatakse mitu korda ja jahutatakse kas külma välisõhu või veega.
Infrapunasaun aitab organismist välja viia jääkaineid, parandab lihaste toonust ja on tõhus tselluliidi vähendaja.
IP-kiirgus kandub nähtamatute valguslainetena läbi õhu ja soojendab otseselt, ilma ümbritsevat õhku kütmata. Soojenevad nahk ja nahaalused koed. IP-kiirgus põletab nahaalust rasvakihti ja vaatamata sellele, et ümbritseva õhu temperatuur on natuke üle 35o, on higistamine võrreldes tavasaunaga 3 korda intensiivsem.
NB! Infrapunasauna ei soovitata neile, kellele on paigaldatud kunstliigesed. Vastunäidustatud südame-veresoonkonna haiguste, kasvajate ja raseduse korral.
Sool on rahvameditsiinis juba ammu tuntud oma erakordsete omaduste poolest. Soolaga ülehõõrumine saunas mõjub nahale kooriva hooldusena ja saunast väljudes tundub teie nahk tõeliselt siidisena.
Soolase õhu sissehingamine mõjub hingamisteedele hästi.
Kuna õhu temperatuur saunas on ligilähedane toatemperatuurile, võib ühekordne viibimine soolasaunas kesta isegi kuni 60 minutit.
Soome saunas on õhk kuum ja kuiv ning ruumi seinad puiduga üle löödud. Astmeline lava võimaldab valida erinevate temperatuuride vahel.
Soojusallikaks on kuumad kerisekivid, millele leili viskamisega õhku lühiajaliselt niisutatakse. Temperatuur saunas tõuseb 70-95 kraadini.
Sauna õige mõju tuleb esile külmade ja kuumade faaside vaheldumises – igale laval käimisele peaks järgnema jahutamine külma veega (meil on selleks tarbeks alati käepärast ka kausike jääkuubikutega) või värske õhu käes.
Aroomisaunas on kerisele tilkuvale veele lisatud aroomiõli.
Selleks, et vältida üleannustamist ning erinevate saunaõlide kokkuvalamise tulemusel tekkivaid kahjulikke toimeid on meie aroomisaunas kasutusel õlide lisamine doseeritult. (Õlide kaasa toomine ning kerisele valamine ei ole lubatud!)
Vaade saunaruumist merele aitab tööpäeva pingeid maandada või imeilusa puhkusepäeva lõpetada fantastilist päikeseloojangut nautides.
Tänu suurele niiskusele ja kuumusele on aurusaun tõhus terviseparandaja selliste hädade korral nagu bronhiaalastma, bronhiit, ülemiste hingamisteede katarr, köha, häälekähedus ning liigeste piiratud liikumine või liigesevalud.
Aurusauna mõju on suurim temperatuuride vahemikus 43…46 ºC ja kindlasti üle 100%se suhtelise õhuniiskuse juures. Sellepärast ollaksegi aurusaunas nagu sooja udupilve sees – see tugevdab immuunsüsteemi ja hävitab baktereid ja viiruseid.
Niiske kuumus stimuleerib hästi nahaaluste veresoonte verevarustust, puhastab intensiivselt nahka ja eemaldab kehasse kogunenud toksiinid. Avanevad naha poorid, eemalduvad surnud naharakud ning nahk muutub pehmeks, puhtaks ja siidiselt siledaks.
Sanaariumis on õhutemperatuur 55 kraadi, mistõttu sobib see saun ka neile, kellele tervislikel põhjustel kuumemad saunad ei sobi, samuti lastele ja rasedatele. Sanaariumis võib viibida nii kaua kui soovi on, kuna lihased ja siseorganid soojenevad seal viibides aeglaselt.
Suurepärane lõõgastus, mis normaliseerib vereringet ja ainevahetust ning tagab ka hea une.
Termid olid Vana-Rooma avalikud kümblusasutused. Rooma hiilgeaegadel oli linnas ligi 1000 termi.
Eriti rahvarohked olid termid talvel, kui kodus ja tänavatel oli külm ja rõske. Rooma saunad olid varustatud põrandaaluse soojaõhuküttega ja seal viibiti kuni pimeduse saabumiseni. Naised käisid termides hommikuti ja mehed õhtuti.
Termides olid riietusruumid, jahe, soe ja kuum saun, ruumid külma ja sooja veega, supelbasseinid ning veini- ja toidupoed. Sageli oli termide ümbruses ka park spordirajatistega.
Rikkad tulid Rooma impeeriumi ajal termidesse mitme orjaga: üks valvas isanda riideid, teine pesi peremeest savi ja oajahu seguga (seep oli siis veel avastamata), kolmas masseeris ja õlitas, neljas hoolitses söögi ja joogi eest, viies luges luuletusi.
Toila Termide sisekujunduses võib näha iidset Rooma stiili: nii seintel kui ka põrandal on plaadid ja laes roomatid, mis jätavad mulje justkui viibiksime ajas paar tuhat aastat tagasi.
Külastajaid ootavad mitmed erinevad saunad: auru-, infrapuna-, aroomi-, leili- ja soolasaun ning sanaarium. Lisaks veel soojad lõõgastuspingid, mullivannid, päevituskohad, palksaun…
Kehakinnitust ja virgutavaid jooke pakub hubasel merevaatega puhkealal asuv baar.